خانه > ..پرستاری > بررسی میکروسکوپی انواع قارچ های ساپروفیت

بررسی میکروسکوپی انواع قارچ های ساپروفیت

– انواع رشته یا هیف های قارچهای رشته ای

اساسا قارچهای رشته ای سه نوع هیف دارند :

۱) هیف های هوایی(Areial Hyphae)

هیف هایی هستند که پس از رشد قارچ از سطح محیط به طرف بیرون امتداد پیدا میکنند. هیف های هوایی هم باعث استحکام کلنی قارچ میشود و هم اکسیژن مورد نیاز قارچ را در اختیار قارچ قرار میدهد.

۲) هیف های رویشی(Vegtative Hyphae)

هیف هایی اند که به داخل محیط کشت قارچ نفوذ میکند. باعث استحکام کلنی قارچ شده و مواد غذایی مورد نیاز قارچ را جذب کرده و در اختیار قارچ قرار میدهد.

۳) هیف های زایشی(Reprodactive Hyphae)

هیف هایی اند که از رشد آنها اندام زایشی قارچ ایجاد میشود وچون اندام زایشی در قارچ های مختلف متفاوت است لذا برای تشخیص قارچ ها حائز اهمیت زیادی هستند.

 – قارچ های ساپروفیت Saprophytic Fungi

این قارچ ها انتشار جهانی دارند و باعث آلودگی محیط های کشت،مواد غذایی،اتاق عمل و… میشوند. زمانی که فاکتور های مستعد کننده در بدن میزبان باشند قادر به ایجاد بیماری هستند . اما بعد از بهبودی در بدن فرد میزبان نسبت به این قارچها مصونیتی ایجاد نمی شود.معمولا بیماریهای ناشی از این قارچها پیش آگهی خوبی ندارند.

– انواع قارچهای ساپروفیت

این قارچها انواع زیادی دارند از جمله آسپرژیلوس فلاووس(Aspergillus Flavus) و آسپرژیلوس فومیگاتوس(َAspergillus Fumigatus) را میتوان نام برد .قارچ فلاووس بعد از فومیگاتوس از لحاظ بیماری زایی مهمترین قارچ از قارچهای آسپرژیلوس محسوب میشود و در انسان بیماریهای زیادی ایجاد میکند. آسپرزیلوس فلاووس سمی یا توکسینی بنام آفلاتوکسین ایجاد میکند که باعث سمومیت شدید و بروز ضایعاتی در دستگاه گوارش میشود اما قابل گفتن است که ارگان هدف این قارچ کبد است و در کبد یکسری بیماریهایی ایجاد میکند که در موارد زیر ذکر شده است.آفلاتوکسین باعث ایجاد جنینهای ناقص میشود.از طرفی سرطان زایی آن به اثبات رسیده است.این سم از چهار قسمت B1 B2 G1 G2 ساخته شده است که جزء B1 دارای اثرات بیشتری نسبت به بقیه میباشد.

_ انواع بیماریهایی که قارچ آسپرژیلوس فلاووس ایجاد میکند:

۱ کراتومایکوزیز

۲ اتومایکوزیز

۳ انیکومایکوزیز

۴ عفونت دستگاه تنفس

۵ بروز ضایعات و آسیب های جدی در دستگاه گوارش

۶ تومور قارچی یا آسپرژیلوما

۷ سیروز کبدی

۸ از بین رفتن سلولهای کبدی

۹ ایجاد آبسه در کبد

– شناسایی آسپرژیلوس فلاووس

برای شناسایی این قارچ از نمونه حاوی قارچ بروی محیط S کشت داده و در دمای ۲۵ درجه به مدت ۳ الی ۴ روز گرما گذاری میکنیم. کلنی های این قارچ رشد کرده و یک منظره مخملی یا پودری شکل را از خود نشان میدهند. پودری شکل بودن قارچ به خاطر تولید زیاد کونیدیهای قارچ است. رنگ کلنی قارچ سبز و یا سبز مایل به آبی است.پشت کلنی بیرنگ است که  نشانه عدم تولید پیگمان توسط قارچ است. برای تشخیص نوع قارچ این کشت موثر نیست وباید از این کلنی به روش اسلاید کالچر روی لام کشت دهیم و بعد در زیر میکروسکوپ با عدسی ۴۰ آن را بررسی کنیم . دستگاه رویشی این قارچ متشکل از میسیلیوم های ساده و منشعب است که این میسیلیوم ها دارای دیواره عرضی و شفاف هستند. بر روی دستگاه رویشی قارچ دستگاه زایشی قرار گرفته است و متشکل از کونیدیوفور یا برنده کونیدیا که قطور ، شفاف ، بدون دیواره عرضی و با سطح صاف قابل مشاهده است میباشد. کونیدیوفور در انتها به یک توده کروی شکل بزرگی ختم میشود که اصطلاحا به آن Vesicule میگویند .

در سطح این Vesicule  برامدگی های مستطیل شکلی دیده میشود که به آنها Phialid یا استرگمای ردیف اول میگویند و بر روی آنها اندامکهای کوزه ای شکلی دیده میشود که به آنها استریگمای ردیف دوم میگویند. از دهانه این استریگماها کونیدیهای کروی شکل ، تک سلولی با دیواره نازک و سطح صاف به صورت دانه های زنجیر پشت سر هم خارج شده است. با توجه به این که کونیدیها در استریگما ساخته میشوند پس جوان ترین کونیدی در واقع نزدیک ترین کونیدی به استریگما میباشد. تولید کونیدی به این روش را تولید کونیدی به روش بازی پتال میگویند.   در آزمایشگاه این قارچ مورد بررسی قرار گرفت و عکس های آن ضمیمه ی این گزارش قرار گرفته است.

– شناسایی قارچ ریزوپوس

این قارچ از جمله قارچهای ساپروفیت است ودر صورت مساعد بودن بدن انسان عفونت های زیادی ایجاد میکند و در سوختگی نقش ویژهای ایجاد میکند.این قارچ از دسته قارچهای موکورال میباشد.

برای شناسایی این قارچ نمونه حاوی ریزوپوس را روی محیط S کشت داده و در دمای ۲۵ درجه ۲ تا ۳ روز گرما گذاری میکنیم چون این قارچ سریع الرشد است ظرف این مدت کلنی قارچ به طور کامل رشد میکند وحتی ممکن است از داخل پلیت به بیرون حرکت کند. کلنی ایجاد شده به رنگ خاکستری روشن و با رشد بیشتر خاکستری تیره میشود و منظره کلنی پشمی یا پشمکی شکل است.پشت کلنی بیرنگ است و برای تایید تشخیص از کلنی قارچ به روش اسلاید کالچر لام تهیه میکنیم و با عدسی ۱۰ تا ۴۰ آن را بررسی میکنیم .

دستگاه رویشی قارچ از میسیلیوم های قطور ، ساده یا منشعب ، شفاف و بدون دیواره عرضی ساخته شده است. بر روی دستگاه رویشی ، دستگاه زایشی قارچ قرار گرفته است و متشکل از اسپورانژیوفور یا برنده اسپورانژیوم است که در این قارچ به صورت تک تک و یا منشعب میباشد. اسپورانژیوفور ها در انتها به اندامکهای کروی شکلی بنام اسپورانژیوم ختم میشود . در داخل اسپورانژیوم ها تعداد زیادی اسپورانژو اسپور وجود دارد و علاوه بر آنها یک جسم مخروطی شکلی بنام کلوملا Clumella دیده میشود که وقتی اسپورانژیوم ها بالغ میشوند در پاره شدن و شکافتن اسپورانزیوم ها دخالت دارند . وقتی اسپورانژیوم ها پاره شدند اسپورانژیو اسپور ها به کمک عوامل طبیعی مثل باد در طبیعت پراکنده میشوند و در صورتی که شرایط محیط مناسب باشد رشد میکنند و از رشد هر کدام از آنها یک قارچ جدید دقیقا مشابه آنچه گفته شد بوجود می آید.

آسپرژیلوس

آسپرژیلوس

ریزوپوس

ریزوپوس

 

 

ریزوپوس

ریزوپوس

این سه تصویری که مشاهده می فرمائید در آزمایشگاه از نمونه هایی از قارچهای آسپرژیلوس و ریزوپوسی که بررسی شد به تاکید استاد گرفته شده است و برای دسترسی هر چه بهتر بر روی وب سایت قرار گرفته است.

درباره‌ی vahid

۲ نظر

  1. کدام باکتری قادر به عبور از پوست سالم است؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*