خانه > ..پرستاری > prodrug یا پیش دارو

prodrug یا پیش دارو

prodrug یا پیش دارو

در واقع دارویی که ابتدا به شکل غیر فعال یا با فعالیتی کمتر از حالت کاملا فعال به بدن وارد میشود و طی فرایند های متابولیسم طبیعی بدن به شکل فعال تبدیل میشود، در واقع داروی کاملا فعال متابولیتی از پیش دارو است که هنگام متابولیسم محصول فرایند ها و واکنش هایی است که روی پیش دارو انجام میشود. به چند پیش دارو در زیر اشاره شده

دارو

متابولیت فعال

اسپیراپریل

اسپیراپریلات

دکسترو متورفان

دکستروفان

دیپی وفرین

اپی نفرین

کاپسیتابین

فلورواوراسیل ۵

کلرال هیدرات

تری کلرو اتانول

—-

—–

اسپیراپریل:

در فشار خون بالا به صورت خوراکی استفاده میشود، (ضد هایپر تانسیون) در بدن به متابولیت اسپیراپریلات تبدیل میشود.

دکسترو متورفان:

برای رفع التهاب دستگاه فوقانی، التهاب حاد سینوس ها، التهاب نای و نایژه،خروسک و کنترل سرفه های خشک ناشی از گلودرد خفیف و تحریک ناشی از سرما خوردگی به صورت قرص، شربت و قطره خوراکی استفاده میشود که طی متابولیسم در بدن به شکل دکستروفان در می آید.

دیپی وفرین:

داروی سمپاتومیمتیک است که در درمان آب سیاه چشم به صورت قطره چشمی مورد استفاده میشودقرار میگیرد که در قرنیه به اپی نفرین تبدیل میشود.

کاپسیتابین:
قرصی است که که در دوره درمان سرطان کولورکتال متاستاتیک در مرحله ۴ ، و احتمالا پیشگیری از متاستاز آن در مرحله ۳ و همچنین جهت درمان سرطان متاستاتیک¹ سینه استفاده قرار میگیرد، متابولیت فعال این قرص فلورواوراسیل ۵ میباشد.

کلرال هیدرات:

این دارو جز آرام بخش ها و خواب آور ها میباشد که هنگام بی خوابی، آرام کردن بچه ها هنگام EEG (نمودار ثبت کننده فعالیت های مغز) و در کنترل درد های پس از اعمال جراحی همراه مخدر  به صورت قرص، شربت و کپسول مورد استفاده قرار میگیرد. در بدن به تری کلرو اتانول تبدیل میشود.

 

۱: سرطان متاستاتیک هنگامی روی میدهد که سلول های سرطانی از محل بروز سرطان به دیگر بخش های بدن سرایت کند.

 

درباره‌ی محمد

آنان که به من بدي کردند ، مرا هوشیار کردند. . آنان که از من انتقاد کردند ، به من راه و رسم زندگی آموختند. . آنان که به من بي اعتنايي کردند ، به من صبر و تحمل آموختند. . آنان که به من خوبي کردند ، به من مهر و وفا و دوستی آموختند. . پس خدايا : . به همه آنانی که باعث تعالی دنیوی و اخروی من شدند ، خیر و نیکی دنیا و آخرت عطا بفرما.

یک نظر

  1. با سلام و تشکر از شما بابت این مطلب علمی.
    فرا رسیدن ایام سوگواری امام حسین علیه السلام را تسلیت عرض میکنم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*