خانه > ..پرستاری > آزمایشات > تست های آزمایشگاهی دوران بارداری

تست های آزمایشگاهی دوران بارداری

تست های آزمایشگاهی دوران بارداری

تستهای آزمایشگاهی معمولا اطلاعات مفیدی در مورد بارداری از اوایل وقوع حاملگی تا اولین روزهای زندگی نوزاد را به ما می دهد.

بعضی از این تستها در زمانهای معینی از بارداری انجام می شوند و سایر تستها در صورت ایجاد مشکلات خاص در خلال حاملگی تقاضا می گردد .همچنین بعضی از تستهای آزمایشگاهی در خانم هایی که به دلایل مختلف (سن مادر ، سابقه خانوادگی و ..) در معرض خطر هستند در خواست می گردد. تستهایی که در ذیل بدان اشاره خواهد شد شامل تستهای روتین و برخی از تستهای کم تر شایع دوران بارداری می باشد.

پزشک شما ممکن است تعدادی از این تستها را درخواست نماید و یا بسته به شرایط خاص شما تستهای بیشتری را مدنظر قرار دهد.

الف :تست های ژنتیک برای بیماری های ارثی
نام تستنوع نمونهچه کسی باید انجام دهد ؟چه زمانی باید انجام گیرد ؟چرا انجام می شود ؟
تست های ژنتیکی برای بیماری های ارثینمونه خونپدر و مادرقبل از لقاح یا سه ماهه اول بارداریوضعیت ناقل بودن برای بیماری های خاص ژنتیک چک می شود تا ریسک بچه دار شدن با آن بیماری تخمین زده شود .
تست های ژنتیکی برای اختلالات هموگلوبیننمونه خونپدر و مادرقبل از لقاح یا در دوران بارداریوضعیت ناقل بودن برای ناهنجاری های هموگلوبین جهت تخمین ریسک بچه دار شدن با آن بیماری بررسی می شود .
تست جهت ناقلین بیماری فیبروزکیستیکنمونه خونپدر و مادرقبل از لقاح یا سه ماهه اول بارداریوضعیت ناقل بودن برای فیبروزکیستیک چک می شود .
ب:تستهای مربوط به سلامتی مادر که بر بارداری تاثیر گذار است
مصونیت در برابر بیماری سرخجهنمونه خونمادرقبل از لقاح یا سه ماهه اول بارداریبررسی ایمنی در برابر ویروس که می تواند سبب اختلالات زمان تولد شود .
تست آنتی بادی HIVنمونه خونمادرقبل از لقاح یا سه ماهه اول بارداری ، ممکن است در شرایط High Risk   ،  در سه ماهه سوم هم تکرار شود .بررسی آلودگی HIV   که در صورت ابتلای مادر، اقداماتی جهت کاهش انتقال به بچه صورت گیرد .
تست های گنوره ، کلامیدیا و سیفلیسسلول های دهانه رحم ، ادرار یا نمونه خونمادرقبل از لقاح یا سه ماهه اول بارداری ، ممکن است در شرایط High Risk   ،  در سه ماهه سوم هم تکرار شود .بررسی عفونت STD   ( بیماری های مقاربتی ) که می تواند باعث سقط ،اختلال زایمان یا عفونت نوزاد هنگام زایمان شود .
Pap Smear ( پاپ اسمیر )سلول های دهانه رحممادرقبل از لقاح یا سه ماهه اول بارداریسلول های غیر عادی دهانه رحم ، التهاب و STD   ها را تشخیص می دهد .
غربالگری هپاتیت B  نمونه خونمادرقبل از لقاح یا سه ماهه اول بارداری ، در صورت لزوم در سه ماهه سوم تکرار می گردد .آلودگی هپاتیت B   را تشخیص می دهد .
تست واریسلا – زوسترنمونه خونمادرقبل از لقاح یا سه ماهه اول بارداریبررسی مصونیت در برابر آبله مرغان که می تواند نقایصی را در هنگام تولد ایجاد کند .
پانل TORCH  نمونه خونمادرقبل از لقاح یا سه ماهه اول بارداری اگر مشکوک به عفونت بود .بررسی آلودگی توکسو پلاسما و دیگر بیماری های عفونی (مانند هرپس و سیتومگالوویروس) که می توانند نقایص زمان تولد ایجاد کنند .
باکتریال واژینوزیسنمونه ترشحات واژنمادرقبل از لقاح یا هروقتی که علائمی مشاهده شد .عفونت را که باعث ایجاد تولد زود هنگام می شود تشخیص می دهد .
کشت ادرار از نظر و جود باکترینمونه ادرارمادراولین ویزیت مادر پیش از تولد نوزاد یا بین هفته های ۱۲ تا ۱۶ بارداری ، ممکن است در سه ماهه سوم تکرار گردد .وجود باکتری در ادرار را تشخیص می دهد که می تواند موجب عفونت کلیه شود یا خطر تولد زود هنگام نوزاد و کم وزنی نوزاد در زمان تولد را افزایش دهد .
اسپرپتوکوک گروه Bنمونه گیری از واژن و مقعدمادربین هفته های ۳۵ تا ۳۷ بارداریعفونت هایی که می تواند به نوزاد در هنگام تولد آسیب برساند و رحم و مجرای ادراری مادر و هر برشی که در سزارین ایجاد می شود را عفونی کند .
ج:تحت نظر گرفتن و کنترل بارداری
نام تستنوع نمونهچه کسی باید انجام دهد ؟چه زمانی باید انجام گیرد ؟چرا انجام می شود ؟
تست باردارینمونه خونمادرسه ماهه اول

بارداری

تأیید بارداری
 تست ادرار برای تشخیص قند و یا پروتئین نمونه ادرارمادرهر بار ویزیت قبل از تولدبررسی علائم عفونت کلیه یا مثانه ، دیابت بارداری
تست هموگلوبیننمونه خونمادرقبل از لقاح یا اوایل سه ماهه اول بارداری ؛ در سه ماهه سوم تکرار می گردد .بررسی کم خونی
غربالگری آنتی بادینمونه خونمادرسه ماهه اول بارداری که در هفته ۲۸ بارداری تکرار می شود .بررسی عدم تطابق بالقوه در نمونه خون بین مادر و جنین( مانند آنتی بادی فاکتور Rh  )
تست گلوکز / تست تحمل گلوکزنمونه خونمادربین هفته های ۲۴ تا ۲۸ بارداریبررسی بیماری دیابت در دوران بارداری
شمارش پلاکتهای خونینمونه خونمادرسه ماهه سوم بارداریکاهش تعداد پلاکت یا دیگر مشکلات پلاکت های خونی را تشخیص می دهد . پلاکت ها برای انعقاد خون در صورت خونریزی حین زایمان پر اهمیت هستند .
د:تشخیص یا تعیین ریسک ناهنجاری های جنینی
نام تستنوع نمونهچه کسی باید انجام دهد ؟چه زمانی باید انجام گیرد ؟چرا انجام می شود ؟
غربالگری سندروم داون در سه ماهه اول بارداری ( تست دو گانه ) نمونه خون به اضافه سونوگرافیمادرمعمولاً بین ۱۰ هفته و ۴ روز تا ۱۳ هفته و ۶ روز بارداریخطر حمل جنین با ناهنجاری های کروموزومی مشخص مانند سندروم داون را تشخیص می دهد .
تست سه گانه یا چهارگانهنمونه خونمادرهفته ۱۵ تا ۲۰ بارداریخطر حمل جنین با ناهنجاری های کروموزومی مشخص و نقایص لوله عصبی را تشخیص می دهد .
نمونه گیری از پرزهای جفتی(CVS)سلولهای جفتمادردر صورت نیاز بین هفته های ۱۰ تا ۱۲ بارداریعیوب کروموزومی در جنین را تشخیص می دهد .
آمنیوسنتزمایع آمنیوتیکمادردر صورت نیاز بین هفته های ۱۵ تا ۲۰ باردارینقایص هنگام تولد همچنین ناهنجاری های کروموزومی را تشخیص می دهد .
کوردوسنتزنمونه خون جنین که از سیاهرگ بند ناف بدست می آید .مادردر صورت نیاز از هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداریتشخیص ناهنجاری های کروموزومی ، مشکلات خونی و عفونت های خاص
ه:بلوغ جنین / آمادگی برای تولد
نام تستنوع نمونهچه کسی باید انجام دهد ؟چه زمانی باید انجام گیرد ؟چرا انجام می شود ؟
آمینوسنتزمایع آمنیوتیکمادرپس از هفته ۳۲ بارداری اگر ریسک تولد زودرس نوزاد وجود دارد .بررسی رشد ریه
Fetal Fibronectin ( FFN ) نمونه مایع از واژن یا دهانه رحممادربین هفته های ۲۶ تا ۳۴  بارداری اگر بیمار علائم داشته باشد .نتیجه منفی به شدت پیش بینی کننده این است که زایمان زودرس در ۱۴ – ۷  روز آینده اتفاق نمی افتد .

توجه:مطالب فوق فقط جهت آگاهی عرضه می شود و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره های درمانی و مراجعه به پزشک نمی باشد.

درباره‌ی sephrian

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*