خانه > ..پرستاری > دیابت بی مزه

دیابت بی مزه

دیابت بی مزه چیست؟

یک اختلال نادر در سیستم هورمونی بدن است که در آن اغلب کمبود هورمون ضدادراری اتفاق می افتد و کلیه ها مقدار زیادی آب از (ADH) دست می دهند. این هورمون به طور طبیعی از غده هیپوفیز خلفی ترشح می شود .این اختلال هیچ ارتباطی با افزایش قند خون ندارد و فقط  در افزایش حجم ادرار با دیابت قندی مشابهت دارد .
دیابت بی مزه دو نوع دارد:

دیابت بی مزه مرکزی که به علت اختلال در ترشح هورمون ضد ادراری از غده هیپوفیز خلفی است.

دیابت بی مزه کلیوی که به علت نقص کلیه در تغلیظ ادرار است.

علل دیابت بی مزه چیست؟

هر علتی که سبب اختلال عملکرد غده هیپوفیز خلفی شود میتواند دیابت بی مزه ایجاد کند،شامل اختلالات مادرزادی، اکتسابى یا ژنتیکى ولى تقریباً نیمى از موارد بدون علت شناخته شده است.
صدمه به سر که منجر به آسیب رسیدن غده هیپوفیز شود، تومور غده هیپوفیز، تومورهای مغزی که به غده هیپوفیز فشار وارد آورند، عفونت مغز وپرده های مغزی،عوارض پس از جراحی هیپوفیز، خونریزی درون جمجمه،علل عروقی، بیماری کلیه که کلیه به هورمون ضد ادراری (aADH) پاسخ نمی دهد، حاملگی، مصرف برخی داروها…میتوانند از علل این بیماری باشند.

 

علائم دیابت بی مزه چیست؟

تشنگی زیاد و پرنوشی،دفع مقدار زیادی ادرار رقیق و بدون رنگ (تا ۱۵ لیتر در روز)،خشکی دست ها، یبوست،کاهش وزن،کاهش اشتها،زمانى که بیمار همزمان نقص تشنگى داشته باشد و قادر به مصرف آب نباشد بسیار بدحال به نظر میرسد. باید توجه داشت که گاه پدر و مادرها فکر میکنند که تشنگی و پرنوشی فرزندشان یک اختلال رفتاری است، پس همیشه باید به این علائم توجه کافی داشت.

 

چگونه بیماری را تشخیص دهیم؟

اقدامات آزمایشگاهی تشخیصی مثل :

آزمایش وزن مخصوص ادرار

اندازه گیری سدیم و پتاسیم

تست محرومیت از آب
پس از تشخیص دیابت بی مزه،جهت افتراق نوع مرکزی از نوع کلیوی آن از ماده ای به نام DDAVP استفاده میشود که فرم مصنوعی هورمون ضد ادراری است و سپس غلظت خون و ادرار،میزان حجم ادرار و میزان تشنگی بررسی می گردد.

در دیابت بی مزه مرکزی کاهش غلظت خون و افزایش غلظت ادرار،کاهش حجم ادرار و کاهش میزان تشنگی را داریم اما در دیابت بی مزه کلیوی هیچ پاسخی به DDAVP داده نمیشود .

 

درمان دیابت بی مزه چگونه است؟

درمان شامل کنترل تعادل مایعات بدن و پیشگیری از کم آبی ،رژیم غذایی کم نمک و نیز شناسایی و رفع علت دیابت بی مزه است  .درمانهای دارویی نیز در دسترس است .دسموپرسین که فرم مصنوعی هورمون ضد ادراری می باشد برای درمان استفاده می ملت ،  شود که به صورت قرص خوراکی ، اسپری بینی زیر زبانی , مایع که در بینی ریخته میشود. اما اگر مشکل از کلیه باشد دسموپرسین بی فایده است و از داروهایی مانند هیدروکلروتیازید ،ایندومتاسین ،آمیلوراید باید سود جست .

 

عاقبت بیماری چگونه است؟
نتیجه نهایی وضعیت بیماری به طور واضحی وابسته به علت اولیه ایجاد آن است.در اکثر موارد یک شرایط ماندگار است.در دیابت بی مزه مرکزی امکان این که مصرف و دفع مایع متعادل شود و علائم از بین برود وجود دارد.
                                        هشدار :
مصرف بی رویه داروی مینرین سبب افت سدیم خون و تشنج می شود.بنابراین باید دارو بر اساس دوز تنظیم شده توسط پزشک معالج استفاده شود.  برای نظارت بر کنترل بیماری به صورت دوره ای و کنترل معیارهای رشدی (وزن و قد) و معاینات عمومی  باید به پزشک معالج خود مراجعه کرد و  آزمایشات وزن مخصوص ادرار و الکترولیتهای خون را انجام داد.  در مواردی که دیابت بی مزه از نوع مرکزی است برای حصول اطمینان از نبود بدخیمی در هیپوفیز و هیپوتالاموس باید علاوه بر معاینات بالینی MRI مغز سالی یک نوبت تا چهار سال انجام شود.

 

دانلود فایل pdf

منابع:
۱ BSPED.com                                                                                     ۲٫ISPAD.com                                                                                                      ۳ Wikipedia.org
۴ KidsHealth.org

درباره‌ی محمد

آنان که به من بدي کردند ، مرا هوشیار کردند. . آنان که از من انتقاد کردند ، به من راه و رسم زندگی آموختند. . آنان که به من بي اعتنايي کردند ، به من صبر و تحمل آموختند. . آنان که به من خوبي کردند ، به من مهر و وفا و دوستی آموختند. . پس خدايا : . به همه آنانی که باعث تعالی دنیوی و اخروی من شدند ، خیر و نیکی دنیا و آخرت عطا بفرما.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*