خانه > ..پرستاری > جلسه سوم آزمایشگاه انگل شناسی

جلسه سوم آزمایشگاه انگل شناسی

جلسه سوم آزمایشگاه انگل شناسی پرستاری ترم۲

آنتاموبا هیستولیتیکا

آمیب بیماری زای انسان محسوب میشود، این کسیت طمانی که در حال تعادل در روده است اصطلاحا به آن فرم مینوتا گویند که میتواند سال ها به همین شکل در بدن میزبان باشد، کیست هیستولیتیکا دارای پای انگشتی، دارای هسته ویزیکولار یا حبابی شکل که هستک یا کاریوزوم آن مرکزی است، زمانی که به مخاط روده حمله میکند، اندازه آن خیلی بزرک است. در داخل آندوپلاسم آن واکوئل های غذایی و گلبول های قرمز بلعیده شده دیده میشود که به این فرم مهاجم فرم magna هم گفته میشود، در مسیر تکاملی خودش کیست ایجاد میکند که نهایتا به کیست چهار هسته تبدیل میشود، کروی شکل است، دیواره کیست از تروفوزئیت ضخیم تر است و انتقال این آمب به افراد سالم از طریق کیست صورت میگیرد.

 

آنتاموبا هیستولیتیکا

آنتاموبا کلای

آنتاموبا کلای بیماری زایی زیادی برای انسان ندارد و پای کاذبی که ایجاد میکند دارای حرکت کندی است لذا به آمیب تنبل دستگاه گوارش معروف است، کیست این آمیب و تروفوزوئیت آن از هیستولیتیکا بزرگتر است، واکوئل های غدایی در داخل آندوپلاسم دیده میشود، دارای یک هسته که هسته واجد کاریوزوم کناری است، در روند زندگی و تکاملی خودش کیست ایجاد میکند که کیست ها دو هسته، چهار هسته و نهایتا هشت هسته اند، انتقال آمیب از افراد آلوده به سالم از طریق کیست هشت هسته ای اتفاق می افتد.

 

آنتاموبا کلای

 

ژیاردیا لامبلیا

در قسمت قدامی دارای دو هسته ویزیکولار همسان با کاریوزوم مرکزی است، دارای چهار جفت تاژک است که یک جفت از این تاژک ها در قسمت قدامی همدیگر را قطع میکنند. یک جفت دیگر از قسمت خلفی به خارج امتداد پیدا کرده اند و دو جفت دیگر لترال هستند. در قسمت زیر هسته ها صفحات مکنده وجود دارد، هیچ وقت ایجاد دیسانتری نمیکند و در مسیر تکاملی کسیت ایجاد کرده که این کیست ها دو هسته ای، نهایتا چهار هسته ای اند، کریوزوم آن ها مرکزی است، تکه های تاژه به صورت رد و پی در داخل کیست دیده میشود.

 

ژیاردیا لامبلیا

تریکوموناس واژینالیس

دارای سه جنس میباشد که از بین آن ها تریکوموناس واژینالیس از همه بزرگتر است و تناکس از همه کوچیکتر است، در قسمت قدامی یک هسته ویزیکولار دارد و که جسم عصایی شکل به نام اگزواستیل. کلا دارای پنج تاژک است که چهارتای آن ها در قسمت انتهای قدامی به بیرون امتدادیافته اند و تاژک پنجم با ایجاد غشای مواج تا یک دوم طول تک یاخته را طی میکند، این ویژگی در تریکوموناس تناکس هم دیده میشود منتها در تریکوموناس همونیسم تاژک پنجم از کنار تک یاخته تا انتهای خلفی با ایجاد غشای مواج ادامه پیدا میکند و نهایتا تاژک از قسمت خلفی به بیرون کسشیده میشود، تریکوموناس واژینالیس در مسیر تکاملی خود کیست تولید نمیکند.

تریکوموناس واژینالیس

 

درباره‌ی vahid

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*