خانه > ..پرستاری > جراحی تشخیصی در سرطان

جراحی تشخیصی در سرطان

جراحی تشخیصی در سرطان ( diagnostic surgery )

شامل انجام بیوپسی ( نمونه برداری ) جهت بدست آوردن تکه از بافت مشکوک است که به سه روش اکسیزیون (مربوط به سرطان های قابل دسترسی)، انسزیون (برش و برداشت نمونه از عمق) و سوزنی انجام میشود.

 

اکسیزیون (excision):

در تومور هایی انجام میشود که به راحتی قابل دسترسی باشند نظیر تومور های پوست، پستان،بخش های ابتدایی و انتهایی دستگاه گوارش و قسمت فوقانی دستگاه تفنس که در آن برداشتن تومور با بافت اطرافش امکانپذیر است.

 

انسزیون (Incision):

در این روش که اغلب از طریق آندوسکوپی انجام میشود و یا برش جراحی عمقی ایجاد میگردد، نمونه کوچکی از بافت مورد نظر برداشته میشود و مورد آزمایش قرار میگیرد.

 

سوزنی:

استفاده از نیدل در توده هایی که به آسانی قابل دستیابی میباشند مانند تیروئید، کلیه، کبد، مغز استخوان، ریه و پستان میباشد که در این روش تخریب بافت اطراف به حداقل رسیده و احتمال انتشار سلول های سرطانی کاهش میابد.

– روش سوزنی نسبتا کم هزینه و راحت است و میزان درد بیمار در این ر.ش کمتر است و فقط با بیحسی موضعی انجام میشود.

 

درباره‌ی محمد

آنان که به من بدي کردند ، مرا هوشیار کردند. . آنان که از من انتقاد کردند ، به من راه و رسم زندگی آموختند. . آنان که به من بي اعتنايي کردند ، به من صبر و تحمل آموختند. . آنان که به من خوبي کردند ، به من مهر و وفا و دوستی آموختند. . پس خدايا : . به همه آنانی که باعث تعالی دنیوی و اخروی من شدند ، خیر و نیکی دنیا و آخرت عطا بفرما.

یک نظر

  1. سلام . واقعا عالی بود اما ای کاش کتابهایی یا منابعی برای مطالعه بیشتر هم پیشنهاد میشد . به هر حال ممنون

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*