خانه > ..پرستاری > آزمایشات

آزمایشات

دانلود چند نرم افزار کاربردی پرستاری

دانلود چند نرم افزار کاربردی پرستاری دانلود چند برنامه آندرویدی برای پرستاران با لینک مستقیم برای دانلود نرم افزار های مورد نظر با لینک مستقیم و فرمت آندروید (apk) روی لینک های برنامه یا تصاویر آن ها کلیک کنید. در این نوشته قصد داریم چند برنامه آندرویدی کاربردی برای پرستاران قرار دهیم که مورد نیاز است، از جمله این نرم افزار ها ابریویشن، واژه نامه، تفسیر آزمایشات و…. میباشد که در زیر توضیح داده میشود.   نرم افزار آندرویدی ۱- ابریویشن Medical Abbreviations     ۲- نرم افزار واژه نامه پزشکی Medical Glossary     ۳- نرم افزار تفسیر ABG Interpreter       ۴- برنامه تفسیر اکوکاردیوگرافی EchoCalc       ۵- نرم افزار تفسیر  (الکتروکاردیوگرافی) نوار قلب ECG Pocketcards   ۶- نرم افزار دارویی سینا ادامه مطلب »

  آزمایش FSH

  آزمایش FSH و تفسیر (Follicle-stimulating Hormone, serum)  آزمایش FSH هورمون محرک فولیکول (FSH)، توسط غده هیپوفیز در مغز ساخته می شود. کنترل تولید FSH، سیستم پیچیده ای است که هورمون های تولید شده توسط غدد تناسلی (تخمدان ها یا بیضه)، هیپوفیز و هیپوتالاموس را درگیر می کند. علت درخواست تست FSH این تست برای ارزیابی عملکرد هیپوفیز بیمار، شامل مسائل باروری، نارسایی غدد جنسی، مسائل دوران بلوغ یا تومورهای هیپوفیز؛ هنگامی که فرد دچار مشکل حامله شدن یا دوره قاعدگی نامنظم است؛ وقتی که پزشک فکر می کند که بیمار دارای علائم اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس است یا علائم بیماری تخمدان یا بیضه دارد؛ یا هنگامی که پزشک مشکوک شود که کودک بلوغ جنسی تأخیری یا زودهنگام دارد؛ در مردان و زنان، به عنوان بخشی از اقدامات لازم برای ناباروری و اختلالات هیپوفیز یا غدد جنسی؛ هنگامی که سیکل قاعدگی زن متوقف یا نامنظم شده، برای تعیین این که آیا زن وارد دوره یائسگی شده یا نه، درخواست می شود.   *نمونه در تست FSH نمونه خون از ورید بازو؛ گاهی نمونه ادرار تصادفی، یا ادرار ۲۴ ساعته lمیباشد.* نمونه در آزمایش FSH چگونه جمع آوری میشود؟ نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آید. ... ادامه مطلب »

   آزمایش CBC و تفسیر آن

   آزمایش CBC – تفسیر آزمایش CBC A complete blood count (CBC) is a blood test used to evaluate your overall health and detect a wide range of disorders, including anemia, infection and leukemia. آزمایش CBC آزمایش CBC (شمارش کامل سلول هلی خونی) یکی از ابتدایی ترین و در عین حال اصلی ترین آزمایش هایی است که می تواند زمینه تشخیص بسیاری از بیماری ها (کم خونی، عفونت و سرطان خون و…) و از آن مهمتر، بیانگر شرایط کلی و حیاتی بدن باشد. این آزمایش شامل مواردی از قبیل WBC, RBC, HBG, HCT و… میباشد که در زیر این آزمایش تفسیر شد. طریقه گرفتن نمونه خون در آزمایش CBC برای آزمایش CBC به ۲cc نمونه نیاز است. لوله آزمایش CBC حاوی سیترات EDTA جهت جلوگیری از لخته شدن نمونه CBC میباشد. نمای شماتیکی از نمونه گیری برای آزمایش CBC     آزمایش CBC شامل موارد زیر میباشد: سلول های قرمز خون (RBC): غذا و اکسیژن را در سراسر بدن حمل کرده و به بافت‌ها می‌رسانند و مواد زاید را از بافت‌ها می گیرد. سلول‌های قرمز خون حاوی هموگلوبولین (HBG) هستند.عواملی که منجر به کاهش RBC میشود: خون‌ریزی‌های دستگاه گوارش مثل خونریزی معده یا روده، خون‌ریزی‌‌ از محل زخم، سوءتغذیه، کمبود آهن ... ادامه مطلب »

    جراحی تشخیصی در سرطان

    جراحی تشخیصی در سرطان ( diagnostic surgery ) شامل انجام بیوپسی ( نمونه برداری ) جهت بدست آوردن تکه از بافت مشکوک است که به سه روش اکسیزیون (مربوط به سرطان های قابل دسترسی)، انسزیون (برش و برداشت نمونه از عمق) و سوزنی انجام میشود.   اکسیزیون (excision): در تومور هایی انجام میشود که به راحتی قابل دسترسی باشند نظیر تومور های پوست، پستان،بخش های ابتدایی و انتهایی دستگاه گوارش و قسمت فوقانی دستگاه تفنس که در آن برداشتن تومور با بافت اطرافش امکانپذیر است.   انسزیون (Incision): در این روش که اغلب از طریق آندوسکوپی انجام میشود و یا برش جراحی عمقی ایجاد میگردد، نمونه کوچکی از بافت مورد نظر برداشته میشود و مورد آزمایش قرار میگیرد.   سوزنی: استفاده از نیدل در توده هایی که به آسانی قابل دستیابی میباشند مانند تیروئید، کلیه، کبد، مغز استخوان، ریه و پستان میباشد که در این روش تخریب بافت اطراف به حداقل رسیده و احتمال انتشار سلول های سرطانی کاهش میابد. – روش سوزنی نسبتا کم هزینه و راحت است و میزان درد بیمار در این ر.ش کمتر است و فقط با بیحسی موضعی انجام میشود.   ادامه مطلب »

     آزمایش ABG

     آزمایش ABG همانگونه که در پایین آمده، آزمایش ABG (گاز های خون شریانی) سطح تبادل گاز ها را در خون که مربوط به عملکرد تنفسی و متابولیک کلیه هاست، بررسی میکند که مقدار طبیعی آن ها در جدول بالا آمده است. ABG : Arterial Blood Gas test Arterial blood gas (ABG) testing is used to determine gas exchange levels in the blood related to respiratory, metabolic, and renal function. Arteries are the large vessels that carry oxygenated blood away from the heart. The distribution of the systemic arteries is like a ramified tree, the common trunk of which, formed by the aorta, commences at the left ventricle, while the smallest ramifications extend to the peripheral parts of the body and the contained organs. سطح گاز های شریانی و سیاهرگی VBG ABG ///////////////////////// ۷٫۳۸-۷٫۳۲ ۷٫۴۵-۷٫۳۵ PH ۴۰ mmHg ۸۰-۱۰۰ mmHg paO2 ۴۲-۵۰ ۳۵-۴۵ paCo2 ۲۳-۲۷ mEq/lit ۲۲-۲۸ mEq/lit HCO3– ۷۵% ۹۵-۱۰۰% O2 saturation -۲ – +۲ -۲ – +۲ Base exess or Deficiti   تفسیر آزمایش ABG گام اول: بررسی میزان PH گام دوم: بررسی میزان paCo2 گام سوم: بررسی میزان بیکربنات (–HCO3) گام چهارم: بررسی همخوانی تغییرات –HCO3 و paCo2 با PH گام پنجم: بررسی سطح paO2   گام اول: ... ادامه مطلب »

      آزمایش پادتن مثبت چیست؟

      آزمایش پادتن مثبت چیست؟ ویروس ایدز از ویروسهای است که دارای زنجیره ی RNA ی است و از خانواده رتروویروسها ست . وقتی یک ویروس وارد سلول میزبان می شود بخاطر گیرنده های انتی کدونی و انتی ژنی که دارد روی سلول میزبان که همان گلبول سفید است می نشیند و با این اتصال باعث غیر فعال شدن سلول می شود و بعد از ان با حل دیواره سلول واردغشای سلولی شده و به محتویات درون سلولی می رسد در نتیجه به هسته رفته و با چسبیدن به ژنوم هستک کاری می کند که ژنوم هستک که دستورات رونویسی را می دهد به ژنوم هسته دستور می دهد که ژنوم ویروس را بساز . نکته اینجاست که ژنوم ویروس ایدز زنجیره ی RNA است در حالی که ژنوم هسته سلول انسانی DNA است . ویروس ایدز با تحمیل خود به سیستم باعث می شود که سیستم تماما ژنوم ویروس ایدز را بصورت زنجیره ی دو رشته ای DNA بسازد و به این منوال عمل کرده و تمامی گلبول های سفید خون را در بر می گیرد و ژنوم خود را تکثیر می کند و با پاره شدن سلول میزبان تمامی DNA های ساخته شده به سلول های دیگر حمله می ... ادامه مطلب »

       تست های آزمایشگاهی دوران بارداری

       تست های آزمایشگاهی دوران بارداری تستهای آزمایشگاهی معمولا اطلاعات مفیدی در مورد بارداری از اوایل وقوع حاملگی تا اولین روزهای زندگی نوزاد را به ما می دهد. بعضی از این تستها در زمانهای معینی از بارداری انجام می شوند و سایر تستها در صورت ایجاد مشکلات خاص در خلال حاملگی تقاضا می گردد .همچنین بعضی از تستهای آزمایشگاهی در خانم هایی که به دلایل مختلف (سن مادر ، سابقه خانوادگی و ..) در معرض خطر هستند در خواست می گردد. تستهایی که در ذیل بدان اشاره خواهد شد شامل تستهای روتین و برخی از تستهای کم تر شایع دوران بارداری می باشد. پزشک شما ممکن است تعدادی از این تستها را درخواست نماید و یا بسته به شرایط خاص شما تستهای بیشتری را مدنظر قرار دهد. الف :تست های ژنتیک برای بیماری های ارثی نام تست نوع نمونه چه کسی باید انجام دهد ؟ چه زمانی باید انجام گیرد ؟ چرا انجام می شود ؟ تست های ژنتیکی برای بیماری های ارثی نمونه خون پدر و مادر قبل از لقاح یا سه ماهه اول بارداری وضعیت ناقل بودن برای بیماری های خاص ژنتیک چک می شود تا ریسک بچه دار شدن با آن بیماری تخمین زده شود . تست های ... ادامه مطلب »